Woodstock 1969 sadece barış ve müzikten ibaretti. Ancak Woodstock 1999, günlerce süren öfke, isyan ve büyük bir zararla sonuçlandı. Peki bu felaketin sebebi neydi?

Orijinal Woodstock festivalinden 30 yıl sonra, orijinal festival alanından 160 km uzakta bir alanda gerçekleşen Woodstock 99, sahne alan isimlerin performanslarından ziyade festivalcilerin şiddet eylemleri, çıkan yangınlar ve tacizlerle hafızalarda yer etmişti. Netfix yayını, her şeyin kontrolden çıktığı Woodstock 99’u masaya yatırıyor.

Woodstock 99: Peace, Love, and Rage isimli belgeselin yönetmeni Garret Price, yapımcısı ise The Ringer’ın kurucusu Bill Simmons. Yayımlanan ilk fragmanda, büyük kısmı beyaz erkeklerden oluşan 400 bin kişilik festival kalabalığının alandaki her şeyi yağmalayıp parçaladığını, ateşe verdiğini gözlemleniyor.

Belgeselde röportaj yapılan isimler arasında Moby, Korn solisti Jonathan Davis, The Offspring, The Roots’tan Tariq “Black Thought” Trotter ve festivalin organizatörleri Michael Lang ile John Scher var. Festivale dinleyici olarak katılmış kişilerle yapılmış söyleşiler de 23 Temmuz’da HBO Max’te yayımlanacak belgeselde yer alacak. Fragman buradan izlenebilir.

Neler olmuştu?

Özellikle Limp Bizkit’in verdiği konser sırasında işlerin iyice sarpa sardığı, solist Fred Durst’ün de sahnede söyledikleriyle kalabalığı alevlendirdiği, tahrik ettiği biliniyor. Nitekim festivalin ardından Limp Bizkit ve Korn konserleri esnasında toplu tecavüz saldırılarının yaşandığı ortaya çıkmıştı. Festivalin ardından köklü feminist oluşum National Organization for Women (NOW), uzun süren protesto eylemlerine başlamış; organizasyona yönelik açılan davaları desteklemişti.

Metallica konseri esnasında mosh pitte fenalık geçiren David DeRosia, ambulansla yakınlardaki bir üniversite hastanesine götürülmüş; komada geçirdiği gecenin ardından hipertermi (anormal yüksek vücut ısısı) teşhisi konmuştu. Bir gün daha komada kalan DeRosia, 26 Temmuz 1999 günü hayatını kaybetti. Ailesinin festival organizatörlerine ve alandaki sağlık birimlerine açtığı davada, organizasyonun 400 bin katılımcı için yeterli sağlık tedbirlerini almadığı ve alanda yeterli içme suyunun bulunmadığı kararı çıkmıştı.

Red Hot Chili Peppers’ın sahne olduğu sırada bir ses kulesi ateşe verilmiş, buna karşılık grup da Jimi Hendrix’in “Fire” şarkısını coverlamış ve manzarayı Apocalypse Now filmine benzetmişti.

Festivalin dört gününü de ekrana taşıyan MTV sunucularından Kurt Loder, “Orada olmak çok tehlikeliydi. Alanın tamamında bir nefret dalgası yayılıyordu.” sözleriyle özetlemişti Woodstock 99 atmosferini. Zira festivalde işler çığırından çıktıktan sonra MTV, tüm ekibini festival alanından çıkarmış.

CE / KonsepMedya / Tüm Hakları Saklıdır / 2022